Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kántor se vzpeřel šikaně - hokej.idnes - 28.1.2010

28. 1. 2010

Kántor se vzepřel šikaně Komety. Nutili mě dělat testy se zraněním, tvrdí

velikost textu:
28. ledna 2010  16:15
Sotva vyšuměly neshody mezi pardubickými hokejisty a vedením ohledně pokutového řádu, je tu další spor mezi hráčem a klubem, který řeší právníci. Obránce Robert Kántor se ohrazuje proti jednání brněnské Komety. Ta ho nenechá hrát ani trénovat údajně kvůli špatné výkonnosti. Důvodem však může být spíš to, že Kántor jako jediný odmítl zářijové snížení platu. 
 

 

"Tvrzení o mé nedostatečné výkonnosti a kondici jsou nepravdivá," zlobí se hokejista. "Prohlášení Komety mi poškozují hokejovou kariéru."

 

co je to spiroergometrie 

V rámci testů fyzické připravenosti podstupují hráči tzv. spiroergometrické vyšetření. Při něm se měří množství kyslíku v maximu, výsledná hodnota vychází v mililitrech za minutu na kilogram hmotnosti (Kg/ml/min).

"Tento test je hlavním ukazatelem fyzické zdatnosti. Jeho hodnota vyjadřuje schopnost svalové tkáně utilizovat kyslík. Jde o to, kolik kyslíku člověk přijme plicemi a předá do oběhu a kolik kysličníku uhličitého vydýchá zpět," popisuje doktor Miloš Matouš z kliniky tělovýchovného lékařství v Motole.

Průměrné hodnoty u běžné populace činí podle norem 47,7 ml/kg/min u dvacetiletého, 41,7 ml/kg/min u třicetiletého a 37,5 ml/kg/min u čtyřicetiletého muže. U extraligových hokejistů v Kántorově věku je průměr okolo 54 ml/kg/min, nejvyšší hodnoty u dvacetiletých hráčů dosahují 63, výjimečně i 66 ml/kg/min. "Závisí to ale na mnoha faktorech: na přístrojích, délce testu, správné instruktáži... Navíc by měl testovaný sportovec mít za sebou minimálně 24 hodin, spíš ale dva dny bez velké zátěže," dodává Matouš. 

 

Celý spor vznikl 30. září, kdy tehdy zraněný Kántor odmítl takzvanou 'Dohodu o dvacetiprocentním snížení platu'. "Forma jednání Komety nebyla pro mě akceptovatelná. Nešlo o dohodu, prostě mi předložili návrh k podepsání. Já jsem to odmítl," vypráví.

Pak následovaly pohovory. "A já si stále trval na svém," popisuje obránce, jenž se v létě vzdal navýšení odměny o 30 %, které mu podle smlouvy příslušelo díky přeřazení mužstva z 1. ligy do extraligy.

Ostatní hráči, údajně na základě tvrdého postupu Komety, zářijové snížení gáží akceptovali a Kántor tak zůstal jedinou "černou ovcí". Situace byla vyhrocená, tým tou dobou hrál mizerně a v extralize byl za otloukánka.

Klub ovšem postupoval vůči "zbojníkovi" nekompromisně. 8. října nechal Kántora absolvovat zátěžové testy i přesto, že hráč měl natažené kolenní vazy!

"Protestoval jsem, ale vedení na testech trvalo a lékař Komety bez kontroly vystavil potvrzení, že je můžu podstoupit. Výsledkem byla hodnota 52,6 a prodloužení rekonvalescence," uvádí Kántor.

Podruhé absolvoval spiroergometrické vyšetření o dva týdny později v Ostravě s výsledkem VO2 max 60,8 ml/kg/min, což je podle expertů odpovídá nadprůměrné výkonnosti. "Při prvním testu byl výsledek podprůměrný a podruhé průměrný. Nejsme si jisti, jestli jeho stav odpovídá tomu, co je potřeba k vrcholovému hokeji," komentoval to však na podzim majitel klubu Libor Zábranský.

Koncem října vyřadil brněnský management Kántora z kádru. "Bez vysvětlení mi byla odebrána výstroj, od začátku listopadu jsem se pak mohl připravovat jen s atletickým trenérem. Měsíc jsem běhal po lese jako šáša," vypráví řízný zadák.

8. listopadu poslalo vedení brněnského klubu kdysi klíčového obránce na hostování do Šumperku, posledního mužstva druhé nejvyšší soutěže. "Kvůli tomu, aby se uklidnila situace a abych finančně odlehčil Kometě, jsem to akceptoval," prohlašuje hokejista.

Za tým z podhůří Jeseníků hrál do 13. ledna. Ráno, druhý den po zápase v Ústí nad Labem, se měl hlásit v Praze na další zátěžový test. "Výsledek byl 59,1, což podle odborníků odpovídá vysoce nadprůměrné zdatnosti. Navíc ovlivněn tím, že jsem večer před testem hrál zápas," tvrdí Kántor.

 

Po skončení hostování se vrátil do Brna... "A od té doby jsem nestál na bruslích. Jsem bezprizorní. Rád bych došel k řešení smírčí cestou. To se zatím nedaří, i když já smlouvu plním. Moje odměny od klubu však nejsou vypláceny v řádné výši," prohlašuje dvaatřicetiletý zadák, podle nějž může celý spor skončit u smírčí komise Asociace profesionálních klubů.

V současnosti má Kántor celkem šest nabídek: většinu ze Slovenska, jednu z extraligy. Jenže podle čtyřleté smlouvy je vázán v Kometě a v neděli je v extralize uzávěrka přestupů.

 

 

Já smlouvu plním, ale odměny mi klub nevyplácí v plné výši

 

"O zájmu jiných klubů víme, jednáme s nimi. Samotný spor s hráčem teď mají v rukou právníci," říká brněnský sportovní manažer Jaroslav Medlík.

Šéf klubu Libor Zábranský nezvedal celý den telefon, podle hlasů z vedení se ke "kauze Kántor" zatím nechce vyjadřovat.

Obránce, který má s Kometou smlouvu do roku 2012, tak žije v nejistotě. "Nechápu to. Kdyby mě chtěli vytrejdovat, nechají mě přece co nejvíc hrát. Současná situace je kontraproduktivní jak pro klub, tak pro mě," míní Kántor, který se s o čtyři roky starším Zábranským paradoxně dobře zná.

"Nebránil bych se ani tomu zůstat v Brně. Prostředí, fanoušci a hráči jsou tu skvělí. Ale na to musí být dobrá vůle obou stran."