Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pohyb, tlak, moře šancí. Kometa začíná nabírat sílu - hokej.idnes - 4.10.2010

4. 10. 2010

Pohyb, tlak, moře šancí. Brněnská Kometa začíná nabírat sílu

velikost textu:
4. října 2010  9:08
Nenechte se zmást výsledkem nedělního zápasu Komety s Libercem. Výkon domácích hokejistů totiž vypadal mnohem přesvědčivěji než hubené skóre 2:1.  
 
 

"Kdybychom gólově odskočili, bylo by to klidnější. Ale ubojovali jsme to a to je možná ještě cennější než výrazná výhra," hlásil brněnský útočník Roman Erat.

Kometa se konečně začíná zbavovat loňského stínu a pomalu se zařazuje mezi extraligové dravce. V pátek po dlouhých 21 letech přemohla Spartu, včera se pak radovala ze čtvrté výhry z posledních pěti zápasů.

 

on-line

zápas s Libercem jsme sledovali v podrobné reportáži

"Psychika týmu je lepší, hrozně tomu pomohl zápas na Spartě. Dnešní utkání jsme odehráli moc dobře. Hráli jsme v pohybu, měli jsme sílu i šance," chválil modrobílé jejich trenér Vladimír Jeřábek.

 

Zatímco na Spartě Brňané "upekli" výhru z obětavé hry v obraně, Liberec včera dlouho válcovali. V první třetině soupeře přestříleli 11:3, ve druhé pak počítali jednu vyloženou šanci za druhou. Většinou však šlo o zahozené gólovky, ujal se pouze blafák Radima Hrušky v oslabení a teč Romana Erata v přesilovce.

"Důležité je, že si vytváříme šance. Že z nich nedáváme góly, to je něco jiného. Ale rozhodně je lepší neproměnit šanci než žádnou nemít," poznamenal Jeřábek.

Jeho tým zároveň ukázal, že není jen partou "údržbářů", která se za příznivého stavu stáhne. "I když jsme vedli, pořád jsme si vytvářeli gólovky. Mohlo to být klidně 5:0," popisoval trenér.

Jenže místo definitivní pojistky přišel pro domácí šok, když Liberec ve 34. minutě využil svou prakticky první větší příležitost.

"V tu chvíli jsme litovali těch našich šancí. Ale mám radost z toho, že jsme zabojovali a udrželi to. Dozadu jsme podali supervýkon," jásal Erat.

Ano, ve třetí části už se Kometa soustředila na defenzivu a činila tak velmi důsledně. Vzniklo jen minimum situací, které domácí vedení ohrozily.

Zatímco přesně před týdnem Kometa proti Karlovým Varům předvedla, jak se hokej nehraje, včera by ho mohla vyučovat. Pokud si modrobílí ještě seřídí mušku, mohou šlapat tabulkou dál nahoru.

 

Brabenec: Když schováme ega do kapsy, přinese to ovoce


Sezonu začínal až jako třináctý útočník, rychle se však prokousal na místo druhého centra. A když se zranil Jiří Dopita, převzal po něm kapitánské céčko.


Kamil Brabenec včera ukázal proč, při výhře Komety nad Libercem 2:1 šel svým nasazením příkladem. K úplné spokojenosti scházela modrobílým jen jistější koncovka.


"Zakončení nám bohužel trošku vázlo, ale naše hra jde správnou cestou," sdělil brněnský útočník.


V pátek jste porazili Spartu, nyní Liberec. Je to velká vzpruha pro vaše sebevědomí?
Ono se toho hodně napsalo po tom debaklu 0:7 s Karlovými Vary, ale my jsme zase tak dole nebyli. Když si to člověk přečte, tak to samozřejmě trošku v podvědomí má, ale my jsme si to zhodnotili sami. Udělali jsme blbé chyby, všechno se to nakumulovalo, takový zápas prostě někdy přijde. Ale řekli jsme si, že musíme pokračovat ve výkonech ze zápasů předtím a na ty jsme navázali. Myslím, že je to obraz naší bojovnosti a urputnosti.


Radimu Hruškovi jste v oslabení přihrál na první gól. Věděl jste o něm od začátku?
Zaprvé jsem byl u střídačky, která celá řvala. Ale hlavně bek, který šel na puk, se najednou otočil a utíkal pryč. Tak jsem si říkal, že tam asi někdo bude. Proto jsem to zastavil a když jsem zvedl hlavu, tak tam byl Radim krásně sám.


Překvapilo vás, jak byl Liberec pasivní? V první třetině vystřelil jen třikrát.
My se koukáme na sebe. Kdyby minule Vary nehrály z prvních deseti minut osm přesilovku, tak by to třeba taky vypadalo jinak. Jasně, že jsme jim pomohli svými fauly, ale oni se do toho dostali. Dneska jsme začali líp, hodně jsme bruslili a kromě pár střídání jsme měli zápas pod kontrolou.


Třetí třetina působila opatrněji. Chtěli jste bránit výsledek?
Samozřejmě jsme se nechtěli bezhlavě pouštět do útočení, protože Liberec má dobré brejky. Dávali jsme si pozor hlavně na to, abychom neudělali chybu u nás v pásmu, a první myšlenka byla, aby šel puk za modrou. Snažili jsme se hrát puk před sebou spíš u nich ve třetině, nikam se nehnat a podržet si to.


Zatím střílíte víc gólů venku než doma. Je to jen náhoda, nebo vám víc vyhovuje hra do otevřené obrany?

Záleží hlavně na tom, jak nám zápas vyjde, jak hraje soupeř. Kdyby nám dnes spadly z přesilovek tři góly, tak bychom se bavili jinak. My se nedíváme na to, kde hrajeme, styl máme hodně podobný doma i venku. A myslím, že u toho stylu zůstaneme dál, protože přináší ovoce. Stejně jako ve druhé půlce minulé sezony platí, že když tomu všichni věří, jdou za tím, každý si svoje ego chová do kapsy a hraje pro tým, tak to přináší ovoce.


Takže s hrou jste spokojeni, jen chybí víc gólů?
Určitě, ale za týden si nikdo nebude pamatovat, jestli jsme hráli tak nebo tak, důležitý je výsledek. A spousta sportovců, nejen hokejisti, vám řekne, že těsná výhra je lepší, než když někomu dáte 5:0. Pak může přijít uspokojení do dalších špílů, zatímco takhle se člověk pořád soustředí, aby neudělal nějakou pitomost, a neodnesl to celý tým. Takže možná je to takhle lepší a pro náš pocit je to příjemnější.