Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč zatím Kometa v extralize zaostává?

26. 9. 2009

Proč zatím Kometa v hokejové extralize zaostává?

velikost textu:
22. září 2009  7:35
A zase nic. Ani na šestý pokus se hokejisté Komety nezbavili role extraligového otloukánka.
 

"Makáme, děláme všechno proto, abychom to zlomili. Ale soupeři trestají každou naši chybu, puky se jim odrážejí na hokejky. K nám se zatím štěstí nepřiklonilo," postěžoval si útočník Tomáš Klimt po prohře v Českých Budějovicích.

Měl pravdu, štěstí se zatím na Kometu příliš neusmálo. Jenže potíže modrobílých mají mnohem hlubší příčiny.
Skóre 8:25 je přímo děsivé a jen omílaná smůla v koncovce jej nezavinila.

Co Brňanům chybí k tomu, aby v nejvyšší soutěži drželi krok?

KONDICE. Dosud se o ní nemluvilo, ale i zde zřejmě vězí problém. Naposledy v Budějovicích hrála Kometa půl zápasu velmi slušně, jenže pak bruslařsky úplně odpadla.

A na přímou otázku ohledně kondice trenér Pavel Pazourek připustil: "Asi na tom trošku něco bude. I když se to nedá svést jen na kondici, jsou to spojené nádoby. Zaostáváme trochu kondičně, trochu herně, trochu v systému. Chybí nám víc odvahy a lepší psychika."

To je celá škála neduhů. "Ale musíme se snažit dřít, nic jiného nám nezbývá," hlásí Pazourek. Hlavně ovšem jeho tým musí vydržet v maximálním tempu. "Proti Třinci se nám to povedlo jen 15 minut, v Budějovicích už půl zápasu. Doufejme, že příště vydržíme celé tři třetiny."

VNITŘNÍ SÍLA. Brněnský tým tak trochu připomíná vajíčko. Stačí jakákoliv menší rána, aby skořápka praskla a vše bylo ztraceno.

V případě Komety bývá tou ranou první inkasovaný gól, po němž se zpravidla sesype. V Budějovicích sice dvakrát bleskově odpověděla, ale jakmile prohrává o něco delší dobu, sebevědomí hráčů prudce klesá.

"Je pak těžké navázat na hru, co jsme hráli předtím," povídá útočník Marek Vorel. Těžko hodnotit soudržnost a sílu brněnské party, ale na ledě žádná vidět není.

OBRANA. Pořád se mluví o nedůrazu v koncovce, ale s průměrem přes čtyři inkasované góly na zápas by těžko vyhrávali i kdejací kanonýři.

"Dostáváme góly po zbytečných chybách, které pramení z nedostatku pohybu. Nestíháme. Vůbec bych nevinil gólmany, vždyť dostáváme góly z metru," upozorňuje Pazourek.

"Inkasujeme lacině. Chce to vydržet hrát z obrany, hlavně venku," říká Vorel. Ale pozor, když se mluví o obraně, není řeč jen o obráncích.

"Hráči tvoří jedno mužstvo, nelze je rozdělovat na obránce a útočníky," oznamuje Pazourek.

OFENZIVA. Osm gólů v šesti zápasech, to je bídná bilance. Ale nejde jen o koncovku, jak si Brňané často stěžují. Pořádných šancí totiž mají (s výjimkou zápasu s Třincem) pramálo.

"Musíme být vepředu důraznější," nabádá Vorel. Ale i tohle už zaznělo a změna pořád není vidět.

TAHOUN. Právě na něj se tým může obrátit, když se mu nedaří. Jenže Kometa svého lídra hledá marně. Roman Erat sice měl v prsty v polovině brněnských gólů, ale sám nedal žádný. A nejlepším střelcem je pouze dvougólový Jiří Dopita.

ZRANĚNÍ HRÁČI. To rozhodně není hlavní příčina toho, že modrobílí prohrávají, co můžou. Ale je fakt, že útočníci Svoboda, Ludvík a Procházka chyběli, stejně jako beci Kempný se Zubíčkem. Naposledy zase nehráli forvardi Peter Pucher s Jakubem Šindelem, kteří by měli být oporami. "Pucher měl naražené žebro a v příštím zápase by měl nastoupit. Šindela ale trápí problémy se zády, což je komplikovanější," sdělil kouč Pazourek.

POHODA. Ta souvisí se vším předchozím. I když Brňané zrovna nehrají špatně, puky jim utíkají z hokejek.
"Naše situace není příjemná, já sám jsem ještě něco takového nezažil. Chce to uhrát nějaký bod a věřím, že se to zvedne. Do každého zápasu musíme jít s tím, že to zlomíme," hlásí Vorel. "Ale nebude to snadné, všichni soupeři jsou silní," ví Pazourek.