Jdi na obsah Jdi na menu
 


Můj pohled na sezonu 2010/2011 po základní části

Po loňské sezoně 2009/2010, kdy jsme se půlkou sezony vyloženě pronervovali a která nakonec na nováčka extraligy dopadla dobře ( vyhli jsme se baráži a skončili jedenáctí) se zraky fandů upínaly k tomu, jaké posily nám vedení přivede a jak se složí či doplní tým, tak aby Kometa hrála v extralize důstojnou roli. Posily přišly solidní, alespoň dle jmen a tak jsme se všichni těšili až začnou přípravné zápasy a až uvidíme ty naše miláčky zase hrát.

Pak přišel konečně srpen a čtvrtého srpna jsme ve velkém počtu ( cca 1000 lidí) uháněli do Bratislavy, kde naši modrobílí hoši hráli první přípravný zápas sezony. Po cestě do Blavy jsem si říkala, sakra, aby to nebyla nějaká komedie, vždyť hoši jsou na ledě teprve dva dny a moje obavy se potvrdily. Po patnácti minutách zápasu bylo rozhodnuto, naši hoši lítali po ledě jak hadr na holi, nestíhali nic a zápasem se protrápili. Patrně to nebylo manažersky nejlepší rozhodnutí, naplánovat jim hned dost těžký přípravný zápas na to, že byli dva dny na ledě. Ale co, říkala jsem si, lepší dostat desítku v přípravě než v sezoně. Po cestě domů jsem to brala už s úsměvem a těšila se už na další přípravné zápasy. Jako každoročně jsem měla dovču naplánovanou tak, abych mohla zhlédnout co největší počet přípravných zápasů. No pravda, příprava i nadále nevypada nic moc, ale pořád to byla jen příprava, ve které o nic nešlo, jak nás i v médiiích ujišťovali hráči i trenéři. Začátkem září jsme zhlédla v TV jeden z dílů pořadu Před hokejovou extraligou, ve kterém nás pan trenér Jeřábek i Peťa Hubáček ujišťovali, že celkem nepovedená příprava nevadí, že o nic nejde, že důležité budou zápasy od 17.9. dále a že to, jak je nebo není ten který tým připravný se ukáže až kolem vánoc.

Přišel den "D" pro všechny bláznivý komeťáky a byl tady první extraligový zápas nové sezony. Na úvod těžký soupeř - Třinec. Zápas jsme prohráli a stejně tak jsme prohráli další zápas. Brno zachvátila mírná panika, aby se náhodou neopakovala loňská sezona, kdy se na první body čekalo 12 zápasů. Naštěstí se tak nestalo a první body přišly záhy. A tak začala plynout nová sezona. Předváděná hra nebyla nic moc, ale body se dělaly. Moje první naštvání přišlo v říjnu na zápase na Kladně. Kladno bylo v ten moment beznadějně poslední a Kometa si tam měla jet jasně pro body, ale nestalo se tak. Byla to hrůza, body žádné a ještě jsme museli v hledišti poslouchat přiblblé kecy něco o lůzrech z Brna. Jeli jsme domů s pocitem, že Kometa je holt Jánošíkem extraligy - bohatým body bere a chudým je dává. Nadávala jsem, že už nikam nejedu, ale to jen tak na oko, doma už jsem stejně měla lístky na první mega výjezd brněnských fans do O2 areny.

30. listopadu 2010 byl den, kdy se tisíce modrobílých bláznů vydalo směr Praha, aby všem pražákům ukázali, jak vypadá zaplněná O2 aréna. Byla to nádhera, z návštěvy 12 200 diváků počítám, že takových 9 000 bylo nás brňáků. Byla to nádhera i od začátku zápasu, kdy jsme vedli 2:0, ale bohužel jsme to vedení neudrželi. Ještě tři minuty před koncem jsme prohrávali 3:2, ale na našich borcích byla vidět snaha, bojovnost, nasazení a nakonec zápas dovedli do prodloužení, ve kterém Dlouhán rozhodl. Tento zápas byl jeden z mála, ve kterých bylo vidět odhodlání, vůle a srdce našich borců, kteří ten zápas ubojovali hlavně kvůli těm tisícům fanoušků.  A sezona plynula dál. Ještě tři další zápasy jsme vyhráli a byli v tu  chvíli na druhém místě tabulky a nikdo si ani v nejčernějším snu nepřipouštěl, že bychom nehráli play-off.

Černá séria začala v pátek 10.12.2010 zápasem ve Zlíně, kam jsme odjeli jen s 9-ti útočníky. Tým v tu dobu sužovaly nemoci a zranění a začalo se to podepisovat na výsledcích. Zranění a nemoci ale provázely i další týmy, jenže tam si s tím na rozdíl od Komety dokázali poradit.  Bohužel v Kometě ne. Náš sportovní management nedokázal udělat ani to minimum, aby se soupiska doplnila o hráče z první ligy. Sem tam přijel někdo z borců z první ligy odehrát zápas, ale tohle je celkem k ničemu, Když ten hráč hraje zápasy jak v první lize, tak v extralize, mezitím nacestuje spousty kilometrů, tak ani nemůže být celkem nijak platný. Pro mě zůstalo nepochopitelné, proč jsme si nedokázali do konce sezony stáhnout na hostovačku např. Kucharczyka z Olomouce, který vypadal na ledě dost dobře a možná i některé další. Jenže se tak nestalo a tak černá serie pokračovala i během vánoc a po Novém roce. Mezi tím přišel ještě zápas pod otevřeným nebem v Pardubicích, resp. ve Svítkově. Zápas, který si asi většina hráčů zahrála poprvé a naposledy ve své kariéře, ale ani tento zápas body pro Kometu nepřinesl, i když jsme už vedli 2:0.  Hokej se ale od nepaměti hraje na šedesát minut a ne na dvacet, jak si asi v některých takto dobře rozehraných zápasech naši borci nevšimli.

Situace se nelepšila a tak tým opustil hlavní kouč Jeřábek. Zvláštní gesto od trenéra, který není odvolán a odchází sám, když musí vědět, že těžko dostane šanci v jiném extraligovém týmu. Jeřábek odstoupil a tým převzal Lubina jako hlavní kouč. Tohle byla dle mého názoru chvíle, kdy se ještě dala tato sezona zachránit. Mužstvo potřebovalo nový impulz, kterým ale kouč Lubina bohužel nebyl. Libor zariskoval a nechal Lubinu u týmu patrně s vírou, že tak kvalitní tým se musí zvednout sám. Bohužel se tak nestalo. Asi to chtělo ještě větší risk a dovést do konce sezony úplně někoho jiného, byť by to stálo další prachy, ale sezona možná nemusela skončit takto blbě. Po bitvě je ale každý generál a asi všichni doufali, že se stane zázrak, nebo spíš že to hoši nějak umlátí. Kometa sice dokázala vyhrát 7:1 v Litvínově a vypadalo to, že by se to mohlo zvednout, ale další prohra doma se Zlínem ukázala, že to jen tak nebude. Sice pak přišly dva vyhrané zápasy s Varama a se Spartou, ale ty výhry byly asi jen díky tomu, jaký proti Kometě stál soupeř. Bohužel se mi to těžko píše, ale v těch chvílích jsem si už říkala, že tohle jim stačit nebude. Všichni mi nadávali, že jsem moc velký pesimista, tak jsem raději mlčela a modlila se, abych neměla pravdu a aby vše dobře dopadlo. Jenže v dalších třech zápasech hoši dostali bůra. Zápas ve Vítkách byl pro mě hodně smutným, protože na Vítkovice jsme do té doby vždycky dokázali zahrát a když jsme jeli z Vítkovic domů, svíralo se mi na hrudníku, málem mě z toho kleplo. V tu chvíli jsme tušila, že je konec nadějím. Ta bezmoc našich hochů na ledě byla hrozivá.

Hoši nás neustále ale v médiích ujišťovali, že pro to udělají vše, nechají na ledě vše atd., že v koutku duše člověk pořád doufal. Jenže zápas doma proti Pardubicím byla už velká křeč a velký zmar. Přišla přestávka a hoši nás všechny opět ujišťovali, že šest dní budou tvrdě trénovat a dají do toho vše. Nestalo se a v Plzni prakticky zhasly veškeré naděje na postup do předkola. Matematická šance sice ještě existovala, ale byla spíš z katerogie sci-fi. Na Kladně sice hoši vyhráli, ale ostatní soupeři si to podrželi, takže po 51. kole to byla definitíva.

Ale to co ještě mělo přijít v 52. kole, to nečekal asi nikdo z nás. V Rondu se odehrála parodie na hokej s názvem: Kterak slávističtí dorostenci dali Kometě lekci z produktivity. Do Ronda přijela Slávie s "kinder" týmem - 5 juniorů a 3 dorostenci, protože Slávii už taky o nic nešlo. Sázkové kanceláře vypisovaly díky tomuto avizovanému složení poměrně vysoké kurzy na Slávii a domácí komeťácký fanoušek chtěl věřit a doufat, že v zápase, ve kterém už fakt o nic nejde, nebudou mít domácí hráči pocit, že jsou pod dekou nebo pod tlakem nebo pod čímkoliv jiným. Opak byl ale pravdou. Slávističtí dorostenci nasázeli Kometě opět bůra. Brněnský fanoušek je fanoušek poměrně trpělivý, často i masochistický, ale co je moc je příliš. Já teda pískat neumím a ani to nezkouším, ale publikum nejen že pískalo, ale častovalo hráče nelichotivými , často vulgárními výrazy. Vulgarity osobně neschvaluji, nic méně nejsem žádný moralista a asi si už o to hoši dlouho koledovali. Na led se sneslo mimo odpadků a pár kusů konfet i několik kusů dek, doprovázono skandováním - "tady máte deku".  Nevím sama, co si o tom mám myslet. Copak ti borci zapomněli za dva měsíce hrát hokej? Nebo prostě ani nevědí co hrát, protože prostě nemají trenéra, který by té hře vtiskl nějaký systém, nějakou podobu? Tohle byla bohužel dost nepovedená pozvánka na nadcházející play-out, které patrně nebude moc fanoušků zajímat. A ono se není ostatně čemu divit. Já jsem taky ještě před tímto zápasem přemýšlela, že bych chodila, ale teď si říkám, že nervy mám jen jedny a pokud hošanům nevadí, že se na tom ledě ztrapňují, tak ať jim to nevadí, ale masochisticky se na to koukat, to fakt asi nedám. A to i přesto, že hráči udělali směrem k fanouškům gesto - zaplatí půlku vstupného na play- out. Teda hráči... hm, takto je to prezentováno, ale fakt jen největší naivka si může myslet, že hráči by sáhli do vlastní kapsy. Po zjištění, že na Spartě, na Kladně i v Boleslavi mají permanentkáři vstup na play-out zdarma se tomuto musím jen smát.

Smutek, hořkost, lítost, zmar, to všechno cítím jako fanoušek, který má Kometu ve svém srdci. A pořád si jako jeden z tisíce fandů kladu otázku: Co se vlastně stalo? Proč se Kometa stala SKOKANEM ROKU a spadla z druhého na jedenácté místo tabulky?

Deka? Spory v kabině? Spory s trenérem? Špatná fyzická připravenost týmu? Nebo něco jiného? Nebo za to snad můžou fanoušci? Ano, tahle sezona přinesla v Brně ještě jednu novinku. Zatímco na ostatních stadionech dělají možné i nemožné, aby co nejvíce fanoušků nalákali do ochozů, tak v Brně dělají vše proto, aby fanoušky ze zimáku vyštvali. Jak? Neustálé nářky hráčů, že jsou doma pod tlakem, že je diváci svým bouřením strhnou tak, že pak nehrají to, co chtěli hrát atd. byly korunovány vystoupením Kamila Brabence v pořadu Kamelot, kdy doslova a do písmene řekl, že doma jsou pod velkým tlakem vyprodané haly a možná by bylo lepší , kdyby těch diváků tam bylo míň. Od Kamila to ostatně nebylo první podobné prohlášení v této sezoně. Pár týdnů před tím do tisku prohlásil, že už se těší na zápasy venku, protože doma jsou pod tlakem. Nevím, jestli to Kamil myslí vážně, nebo jen prostě neumí vyjádřit to, co chce říct. Takhle, jak to vyznívá, to ale fanoušky dost bolí Kamile.

Třeba se ukáže, co bylo příčinou toho obrovského propadu, jaký historie nepamatuje. Já si ale myslím, že prostě kabina nefungovala jako tým - jeden za všechny, všichni za jednoho a bez toho se kolektivní sport asi zkrátka dělat nedá. A myslím si to i proto, že nás neustále hoši ujišťovali, že v kabině žádné problémy nejsou, a proto, že když jsem se bavila ať už s některým z hráčů nebo s lidma z blízkosti týmu, tak uhýbají očima, kličkují odpovědmi jak králící atd. Jasně, nikdo nic říct nemůže, protože by byl pro kabinu mrtvý muž, to je jasné a logické. Tak ať si to nechají, ale ať se seberou a ti co tady zůstanou něco takového do budoucna nedopustí. Tahle parta zkrátka nedokázala bojovat za Kometu jako jeden muž, bez ohledu na to, kdo má kolik titulů a medailí, protože o kvalitách tohoto týmu nemůže být pochyb. Ne, že bych si myslela, že tenhle tým má na titul, ale na čtvrtfinále PO a při troše štěstí na semifinále to určitě mohlo být.

Otázkou je, jak moc se změní tým na příští sezonu. Já předpokládám, že odejdou hráči s možností zahraničního angažmá - Kvapil, možná Stehlík a možná Hubas a celkově se tým obmění maximálně tak o 5-6 hráčů. Kvalitní hráči prostě na trhu nejsou, ty nejlepší mají své kluby pod dlouholetými kontrakty a navíc se asi po letošním propadáku Kometa nestane zrovna vyhledávanou adresou. Navíc Libor avizoval výrazné snížení rozpočtu, takže prioritou bude přivést nového kvalitního trenéra. A taky bych investovala do týmového psychologa, kdyby náhodou zas chtěl být někdo příští sezonu pod dekou.  

 Ještě se osobně musím zamýšlet na tím, co na to Libor, jako majitel, to by mě hodně zajímalo. Od té doby, co to tady převzal, tak každý rok udělal ten tým krůček směrem nahoru. Šlo to sice pomalu, ale jistě. Až letos ten krůček směrem vzhrůru nevidím. Myslím tím výsledkově. Co se týče nákupu hráčů už to přece jen posun byl, už se nenakupovalo vše, co bylo volné na trhu, ale výsledkově to bude maximálně stejné místo jako vloni, jestli nakonec ještě nebudou horší než vloni.

Momentálně cloumají s brněnskou hokejovou veřejností emoce, někteří fandové chtějí fandit za každých okolností, někteří fandit nechtějí a chtějí to dát hráčům pocítit, a tak se nějak  součastně s tím vytratila symbióza mezi fanoušky a hráči a to je moc velká škoda. Snad se brzy vše uklidní, vzduch se vyčistí a nestane se nějaký ještě větší průšvih, než ten, co už se stal a sice totálně promarněná sezona.

Ano, cesta zpátky na výsluní bývá často zdlouhavá, ale....  Nezbývá, než se začít těšít na novou sezonu s vírou v lepší časy.